Δεκτή έκανε ο υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου την τροπολογία (σ.σ. ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία) των Βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ Γ. Στέφου. Σ. Αναγνωστοπούλου, Τρ. Μηταφίδη, Αθ. Μιχελή και Α. Ριζούλη η οποία ορίζει ως διακριτό μέρος του ωρολογίου προγράμματος του Δημοτικού Σχολείου η “Διατροφική Αγωγή”.
Η διδακτική ώρα της Διατροφικής Αγωγής θα ανατίθεται , κατά προτεραιότητα, στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τη δεύτερη ώρα (14:15-15:00) του Ολοήμερου Προγράμματος.
Σε κάθε περίπτωση , ο αριθμός των εκπαιδευτικών , συμπεριλαμβανομένου και του υπευθύνου του Ολοήμερου Προγράμματος, στους οποίους ανατίθεται η διδασκαλία της Διατροφικής Αγωγής δεν μπορεί να υπερβαίνει τον αριθμό των λειτουργούντων τμημάτων της δεύτερης διδακτικής ώρας του Ολοήμερου προγράμματος.
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ
![](https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/stigmiotypo_2019-01-17_16.22.37.png)
![](https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/stigmiotypo_2019-01-17_16.22.43.png)
![](https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/stigmiotypo_2019-01-17_16.22.52.png)
0 Σχόλια